Opis
Najnowszy numer „Nowej Europy Wschodniej” (3-4/2017) dostępny już od maja. To pięćdziesiąty numer pisma, a w nim:
Ciąg dalszy dyskusji o „orientalizacji Wschodu”: o tym, czy polscy pisarze przekłamują Wschód, dyskutują Przemysław Czapliński, Wojciech Górecki, Ludwika Włodek.
Andrzej Nowak mówi o operacji polskiej NKWD 1937-1938: „»Operacja polska« to była absolutnie największa, najbardziej krwawa akcja ze wszystkich, jakie NKWD przeprowadziło przeciw konkretnej grupie narodowościowej. Wystarczy podać, że Polacy stanowili wówczas zaledwie 1,2 procent mieszkańców ZSRS, a prawie 40 procent wszystkich zabitych w wyniku stalinowskich represji”.
Lilia Szewcowa i Witalij Portnikow opowiadają o Europie Wschodniej w czasach autorytaryzmu, a Linas Linkevičius i Andrij Deszczycia o stosunkach Litwy i Ukrainy z Warszawą.
Piotr Ibrahim Kalwas pisze o towarzyszach muzułmanach i o tym, jak budowano socjalizm w Egipcie: „Sen egipskiego socjalisty Nasera nie ziścił się. W Egipcie nie ma ani demokracji, ani wolności, a brodate demony islamizmu wyzierają z każdego kąta”.
Ponadto między innymi: Adam Balcer pisze o kresentymentalizmie, Ziemowit Szczerek o tym, dlaczego Ukraińcy kochają Polskę, Marcin Kaczmarski zastanawia się, czy istnieje alternatywa dla rosyjskiego modelu gospodarczego opartego na surowcach, Maria Sniegowa tłumaczy, co stało się z rosyjską klasą średnią, która kilka lat temu wychodziła na masowe protesty, Paweł Pieniążek przybliża sylwetkę Zachara Prilepina, a Tomasz Mróz – Hanny Polak.
Serdecznie polecamy!