Opis
Publikacja "Nowa Ruda: od biedaszybów do... Podziemne uwodornienie węgla kamiennego" jest tzw. II tomem przedstawiającym kontynuację dla innowacyjnej technologii węglowej dot. możliwości konwersji (przemiany) węgla w złożu na syngaz w systemie "Super Daisy Shaft" (SDS), stanowiącej przyszłość dla technologii wodorowych.
Podziemne procesowanie, w tym spalanie, piroliza, zgazowanie i uwodornienie (gazyfikacja) jest faktem. Natomiast autor proponuje zapoznać czytelnika m.in. z:
strukturą paliwa kopalnego, jakim jest węgiel kamienny,
opisem procesów występujących podczas konwersji węgla in situ,
schematem konwersji dla określonych faz procesowych i algorytmem w sekwencjach czasu,
charakterystycznymi pokładami węgla o znacznej gazonośności CO2 i CH4 czekających na uwodornienie.
Autorskim przesłaniem koncepcji pozyskania energii w oparciu o innowacyjny aspekt produkcji jest powrócić dosłownie do "korzeni" pewnej korelacji substratów (składników), tworzących produkty, pozostających zarazem w harmonii wobec otaczającego je środowiska.
Publikacja wykazuje znamiona przedstawienia działań na rzecz "węgla i wałbrzyskich biedaszybów", ale w ujęciu pozytywnych przemian, gdzie autor jako inicjator, a nawet okrzyknięty mianem "desydenta wałbrzyskiego" realizuje zamierzone cele.
Przejawem efektu determinacji i wiary w działania jest m.in. "uzyskanie" wykształcenia wyższego na kanwie biedaszybów oraz dążenie do bycia ekspertem w branży karbochemii niekonwencjonalnej. Autor dąży do szeroko rozumianej aktywnej strefy przedsiębiorczości w ramach oryginalnego programu "Innowacyjny region", zwłaszcza dla osób trudniących się pozyskaniem węgla kamiennego i miału węglowego, wbrew obowiązującym przepisom prawnym na terenach pokopalnianych Wałbrzycha i Nowej Rudy, na których obecnie występują biedaszyby.