Opis
Jak powstaje nowa wspólnota i o czym koniecznie powinni wiedzieć członkowie zarządu?
Jakie pułapki czyhają na właścicieli nowo powstającej wspólnoty i co można zrobić, aby ich uniknąć?
W jaki sposób rozliczyć okres funkcjonowania budynku przed powstaniem wspólnoty?
Jak sprawnie zarządzać garażem wielostanowiskowym?
Jak prowadzić gospodarkę finansową wspólnoty i co zrobić, by zapobiec kłopotom finansowym?
Jak ustalić zasady funkcjonowania osiedla składającego się z wielu wspólnot?
Jak wspólnota mieszkaniowa może skutecznie dochodzić od dewelopera roszczeń z tytułu usterek i wad budowlanych?
Odpowiedzi na te i inne ważne z punktu widzenia nowej wspólnoty pytania, znajdą państwo w naszej książce.
Polecamy Państwu publikację omawiającą proces powstawania nowej wspólnoty mieszkaniowej. Przedstawiamy decyzje i działania, które należy podjąć, by zapewnić wspólnocie mieszkaniowej sprawne funkcjonowanie w przyszłości. Pokazujemy na jakie niebezpieczeństwa i pułapki mogą być narażeni właściciele, jeśli w okresie przygotowującym powstanie wspólnoty zostaną podjęte nieprzemyślane i złe decyzje.
Współcześnie budowane osiedla mieszkaniowe mają często skomplikowaną strukturę, w ich skład wchodzą nie tylko wspólnoty mieszkaniowe, ale i domy jednorodzinne wraz ze wspólną drogą i infrastrukturą. Zgodne i sprawne ich współistnienie wymaga już na etapie inwestycyjnym wyobraźni i wiedzy o zarządzaniu oraz o mechanizmach podejmowania codziennych decyzji.
Przedstawiamy przebieg tzw. okresu deweloperskiego od zakończenia inwestycji do usamodzielnienia się wspólnoty mieszkaniowej oraz szczegółowo omawiamy rozliczenie kosztów tego okresu, wskazując na podobieństwa, ale i ważne różnice w stosunku do rozliczeń późniejszej wspólnoty mieszkaniowej.
W części poświęconej gospodarce finansowej nowej wspólnoty mieszkaniowej zwracamy uwagę między innymi na sposób finansowania utrzymania nieruchomości w okresie przejściowym oraz na zagrożenia w utrzymaniu płynności finansowej przez nową wspólnotę.
Osobny rozdział poświęcamy problematyce dochodzenia roszczeń z tytułu wad i usterek budowlanych od dewelopera z tytułu rękojmi, gwarancji i nienależytego wykonania umowy. Obecny stan prawny nie daje wspólnocie mieszkaniowej statusu strony w ewentualnym sporze z deweloperem. Pokazujemy jak radzić sobie z tymi trudnościami i jakie działania podjąć, by za ewidentne błędy i wady móc uzyskać odszkodowanie.
Książką polecamy zarówno zarządcom nieruchomości, księgowym firm zarządzających, jak również członkom zarządów wspólnot mieszkaniowych.
Mamy nadzieję, że nasza publikacja pozwoli im lepiej kierować sprawami wspólnoty i uniknąć błędów, których konsekwencje mogą być dotkliwe dla całej społeczności mieszkańców.