Opis
Prezentowana publikacja kompleksowo omawia ustawę z 6 listopada 2008 r. nowelizującą Kodeks rodzinny i opiekuńczy, na mocy której zostały wprowadzone m.in.: instytucja „porozumienia” rozwodzących się rodziców oraz liczne i istotne zmiany w zakresie pochodzenia dziecka, władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem, jak również obowiązek wysłuchania dziecka przez sąd. W książce uwzględniona została także nowela z 10 czerwca 2010 r. wprowadzająca zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci.
Analiza poszczególnych przepisów ukazana została na tle szczegółowego opisu procesu legislacyjnego (w którym autorzy mieli okazję czynnie uczestniczyć w charakterze ekspertów), z uwzględnieniem wszystkich projektów noweli, ich uzasadnienia i opinii ekspertów („etiologia” noweli). Przyjęty sposób przedstawienia noweli daje Czytelnikowi nie tylko rzetelną wykładnię omawianych przepisów, z uwzględnieniem obszernego materiału źródłowego i poglądów doktryny, ale także bardzo rzadko spotykaną możliwość wglądu w polską „kuchnię legislacyjną”, z wszystkimi jej zaletami i wadami.
Publikacja adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców zainteresowanych prawem rodzinnym, w szczególności: studentów, pracowników naukowych, podmiotów stosujących prawo (sędziów, adwokatów, urzędników) i wszystkich tych, którzy są gotowi przeżyć swoistą przygodę intelektualną i „rozsmakować się” w tym, czym jest prawo, jak powstaje, jak należy je rozumieć i stosować.
Stan prawny na 15 listopada 2010 roku