Opis
Książka zainteresuje nie tylko wszystkich zajmujących się związkami zawodowymi, ruchami społecznymi i losami „Solidarności”, lecz także tych, którym nie jest obojętne położenie, postawy, wartości, aspiracje polskiego świata pracy. (…)
To bardzo ważne opracowanie losów „Solidarności” i ich szerokiego kontekstu. Autorka zdobyła unikalny materiał, którym, o ile wiem, nie może się poszczycić żaden z badaczy związków zawodowych – systematycznie przeprowadzone wywiady ze wszystkimi przewodniczącymi „Solidarności”: Lechem Wałęsa, Marianem Krzaklewskim, Januszem Śniadkiem i Piotrem Dudą. Dzięki temu, że byli oni pytani o te same kwestie, udało się Autorce zrekonstruować niektóre ważne zagadnienia funkcjonowania związku zawodowego w świetle tego, jak postrzegają je przewodniczący. Unikatowe okazało się poddanie analizie katolickiego i antykomunistycznego dziedzictwa „Solidarności”, nadającego na trwałe tożsamość związkowi.
prof. dr. hab. Juliusz Gardawski
Wiesława Kozek, prof. dr hab., socjolog, kierownik Zakładu Socjologii Pracy i Organizacji na Uniwersytecie Warszawskim, przewodnicząca Rady Naukowej Instytutu Socjologii, w przeszłości długoletni dyrektor Instytutu Socjologii i prodziekan Wydziału Filozofii i Socjologii. Autorka i współautorka kilkunastu książek z zakresu socjologii ekonomicznej, badaczka problemów rynku pracy, zbiorowych stosunków pracy i wykluczenia społecznego, także w ramach licznych międzynarodowych programów badawczych. Długoletnia członkini Rady Dialogu Społecznego, współpracowniczka Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych i Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, ekspertka European Anti-Poverty Network, feministka i rzeczniczka interesów świata pracy najemnej.