Opis
Historia NSZZ Solidarność od lat przykuwa uwagę badaczy różnych dyscyplin naukowych. To nie tylko dzieje politycznej batalii zorganizowanego społeczeństwa o niepodległą Polskę, ale przede wszystkim fenomen wielkiego ruchu społecznego, który na trwałe odmienił sposób myślenia, a także działania wielu osób, wywarł znaczący wpływ na inne organizacje oraz instytucje, przyczyniając się do ich reformy i odnowy. To również ruch, który przez całą dekadę lat osiemdziesiątych XX w. skupiał uwagę światowej opinii publicznej i wyznaczał innym narodom Europy Środkowej i Wschodniej drogę do wolności.
Na publikację składają się 24 artykuły merytorycznie podzielone na dwie części: o NSZZ Solidarność i Wobec NSZZ Solidarność. Są to prace historyków reprezentujących różne placówki badawcze. Przybliżają Czytelnikowi szerokie spektrum zagadnień ściśle związanych z historią Solidarności, a często dotąd nieznanych bądź słabo zbadanych.
Na kartach książki znajdują się teksty poświęcone NSZZ Solidarność w latach osiemdziesiątych XX w., m.in. miejscu Polski na arenie międzynarodowej; stosunkowi władz RP na Uchodźstwie w Londynie do Solidarności; znaczeniu porozumień sierpniowych 1980 r. dla systemu prawnego PRL; tworzeniu makroregionalnych struktur terytorialnych oraz sekcji branżowych i zawodowych NSZZ Solidarność; emigracji internowanych działaczy Solidarności; organizacjom zagranicznym wspierającym NSZZ Solidarność; opiniom o Polsce i Solidarności wyrażonym przez dyplomatów RFN i dostojników Kościoła katolickiego; Grupie Roboczej Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; II Krajowemu Zjazdowi Delegatów NSZZ Solidarność; roli działaczy Solidarności w tworzeniu systemu partyjnego III RP; stosunkowi Kościoła katolickiego do Solidarności oraz roli NSZZ Solidarność w demokratycznych przemianach po 1989 r. Odrębny blok artykułów dotyczy obrazu NSZZ Solidarność w prasie oficjalnej PRL w latach 1980-1981. Tom studiów dopełniają studia i szkice dotyczące reformy samorządu terytorialnego z 1981 r., aktywności Katowickiego Forum Partyjnego przy KW PZPR w Katowicach oraz inwigilacji SB opozycji w Krakowie.