Opis
Kapłan wyświęcony potajemnie i autor międzynarodowych bestsellerów opowiada fascynującą historię swojego życia
Urodzony w Pradze w 1948 r., Halík spędził dzieciństwo pośród nocy stalinizmu. Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasach prześladowań komunistycznych, ukończył zabronione studia teologiczne i potajemnie przyjął święcenia kapłańskie we wschodnich Niemczech. Równolegle z pracą psychoterapeuty łączył działalność w podziemnym Kościele towarzysząc kardynałowi Františkowi Tomáškowi i Václavowi Havlowi.
Świadek Praskiej Wiosny i ofiary Jana Palacha, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Historyczne tło trudnego przejścia Czechosłowacji od totalitarnego reżimu komunistycznego do demokracji to również tło kształtowania się jego poglądów – otwarcia na dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy opartego na uniwersalnych wartościach humanistycznych.
Tomáš Halík – czeski duchowny, teolog, profesor socjologii. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Chcę, abyś był” oraz „Różnorodność pojednana”. W 1978 roku tajnie wyświęcony na księdza. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. Współpracownik i doradca kardynała Františka Tomáška, papieża Jana Pawła II oraz prezydenta Czech – Václava Havla.
Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, doktor honoris causa Uniwersytetu Oxfordzkiego, wykładowca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Uhonorowany m.in. Nagrodą Templetona, Nagrodą Kardynała Königa za zasługi dla obrony praw człowieka i duchowej wolności, przez redakcję „Tygodnika Powszechnego” odznaczony Medalem św. Jerzego, a przez Bronisława Komorowskiego – Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.