Opis
Czy to Jezus założył Kościół? Kiedy papież się nie myli? Czy niewierzący będą zbawieni? Czy w islamie jest ten sam Bóg? Kto jest heretykiem? Co z tym strasznym klerykalizmem? Co Kościół robi z pieniędzmi? Na czym polega obraza uczuć religijnych? Czy Jan Paweł II miał swoje słabe strony? Jak odróżnić grzech ciężki od lekkiego? Jak się spowiadać? Czy rozpacz jest grzechem? Czy powinniśmy bać się piekła? Jak znaleźć sens życia? Czym jest miłość?
To pytania teologii i pytania człowieka. Na niektóre można odpowiedzieć – o innych tylko rozmawiać, stawiając kolejne pytania. Rozmawiamy więc: przy rosole, w samochodzie, nad talerzem jajecznicy albo przy telewizyjnej relacji z konkursu skoków narciarskich.
Teologia nie jest nudną teorią. Teologia jest fascynującą podróżą, w której drogi Boga i drogi człowieka nieustannie się spotykają. Obiecujemy, że będzie to podróż bez komunałów, bez pojęć, których nikt nie rozumie, bez wyświechtanych regułek. Prawdopodobnie również bez takich odpowiedzi, których większość czytelników mogłaby się spodziewać…
O autorach:
Monika Białkowska, dziennikarka „Przewodnika Katolickiego”, doktor teologii fundamentalnej i członek Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce, autorka książki Sukienka ze spadochronu. W wolnym czasie (który zdarza się zdecydowanie zbyt rzadko) miłośniczka staroci i naprawiania świata własnymi rękoma (jakaś szafa, krzesło, itp.). Podróżuje w dobrym towarzystwie, nie pije kawy, nie je rosołu. Niektórzy nazywają ją nosorożcem albo kruszarką klerykalnego betonu. Ale lubi koty, więc nie może być tak źle…
Ks. prof. Henryk Seweryniak, kapłan diecezji płockiej, konsultor Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce, kierownik Katedry Eklezjologii i Prakseologii Apologijnej UKSW, autor, współautor i redaktor około 30 książek. Jego siostra Maria Lucyna od Krzyża jest karmelitanką bosą. Przez ostatnich 15 lat żyła w klasztorach w Betlejem, Charkowie i Lublinie. Razem opublikowali kilka książek, m.in. rodzinną sagę Mamunia oraz edycję Listów Małej Arabki.
Do kogo książka jest adresowana i dlaczego warto ją kupić?
- wszyscy pytający o wiarę i jej osadzenie w życiu
- osób zainteresowanych rozmowami o Bogu i o wierze
- osoby świeckie, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o Kościele
- osoby duchowne
- prezentuje aspekt wiary w naszym życiu w różnych wymiarach
- podejmuje tematy kluczowe dla każdego człowieka (np. sens życia, miłość)
- rozmowy są opatrzone komentarzami/wyjaśnieniami terminów, które mogą być niejasne
- żywy, komunikatywny język