Opis
W pracy poddano analizie wpływ polityki fiskalnej na fluktuacje gospodarcze w Polsce. Znaczenie wydatków rządowych i podatków jako narzędzi oddziaływania na wahania koniunktury jest szczególnie widoczne w dobie kryzysu gospodarczego, gdy wiele krajów stosuje antycykliczną politykę fiskalną w celu stymulowania gospodarki.
Siłę podażowego oraz popytowego oddziaływania wydatków rządowych oraz podatków na wahania koniunktury w gospodarce polskiej oszacowano na gruncie dynamicznych, stochastycznych modeli równowagi ogólnej. Zaletą analiz prowadzonych przy wykorzystaniu tego typu modeli jest ich oparcie na podstawach mikroekonomicznych.
Przeprowadzone w pracy badania wskazują, że w warunkach polskich obniżanie stopy podatkowej stanowi efektywniejszą metodę stymulowania gospodarki niż podnoszenie wydatków rządowych. Z wykonanych oszacowań wynika również, że polityka fiskalna w Polsce ma charakter antycykliczny i wpłynęła na podwyższenie poziomu PKB w latach 2009-2010, łagodząc negatywne skutki oddziaływania kryzysu finansowego na świecie.
Z recenzji Witolda M. Orłowskiego: „Na świecie następuje drastyczne przewartościowanie ugruntowanych w przeszłości ocen dotyczących polityki fiskalnej. Część krajów wysoko rozwiniętych zaangażowała się w radykalne programy keynesistowskiego stymulowania gospodarki, o skali jeszcze kilka lat temu zupełnie niewyobrażalnej. W takiej sytuacji szczególnie ciekawe stają się badania dotyczące polityki fiskalnej prowadzonej przez Polskę. (…) Książka P. Krajewskiego jest pracą interesującą, przemyślaną i dobrze skonstruowaną. Jest pracą wartościową, która może przyczynić się do lepszego zrozumienia skomplikowanych mechanizmów rozwoju gospodarczego i polityki fiskalnej.”