Opis
Już drugie pokolenie Polaków otrzymuje wybiórczą i szczątkową wiedzę o realiach Polski w latach 1945–1989, czyli o PRL. Powszechna indoktrynacja trwa. Ocet i pałowanie to jedyne komunikaty sączone do głów tych, którzy urodzili się w ostatnim trzydziestoleciu. A ich rodzice i dziadkowie? Zagubieni, często bezradni i porażeni kłamstwami, zamykają się w sobie i unikają sporu.
Na szczęście są też tacy jak Jolanta Czartoryska, autorka ważnej powieści Odejść w cień, wydanej w 2012 r., lecz przemilczanej przez media. Dzięki dyskusji starego aparatczyka z przyszłym politologiem w książce zawarty został uczciwy opis realiów tamtych czasów i prawdziwych dylematów, jakie było trzeba wówczas rozwiązywać. Jolanta Czartoryska rozumie te dylematy i docenia to, co w PRL zostało zrobione. Dając świadectwo prawdzie, daje równocześnie przykład innym, by nie milczeć wobec oczywistych kłamstw o okresie PRL.
Jerzy Domański
redaktor naczelny tygodnika „PRZEGLĄD”
Jolanta Czartoryska – rocznik 1954. Z przypadku – prawnik prowadzący wiele lat własne kancelarie, emerytowany radca prawny; z miłości do prawdy – historyk po doktoracie; z konieczności pisania – publicystka w prasie regionalnej i ogólnopolskiej; laureatka wyróżnień tygodnika „Newsweek” oraz „Rzeczpospolitej” i „Deutsche Welle”; autorka artykułów naukowych i publicystycznych oraz książki Każdy miał swój PRL. Opowiadania nostalgiczne (2021); wielbicielka etosu Ani z Zielonego Wzgórza oraz admiratorka intelektu Agathy Christie; pianistka-amatorka i rękodzielniczka; kobieta słowna i dobrze zorganizowana.