Opis
Publikacja jest pierwszym opracowaniem dotyczącym odpowiedzialności dyscyplinarnej w Polskim Związku Łowieckim. Problematyka łowieckiej odpowiedzialności dyscyplinarnej nie była dotąd przedmiotem publikacji prawniczych. Od 21 kwietnia 2014 r. materia ta regulowana jest ustawą Prawo łowieckie, a stało się tak za przyczyną wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 listopada 2012 r. (sygn. akt K 21/11) nakazującego ustawodawcy uregulowanie w prawie łowieckim: pojęcia łowieckiego deliktu dyscyplinarnego, katalogu sankcji dyscyplinarnych, organów prowadzących postępowanie dyscyplinarne oraz przynajmniej ogólnych zasad tego postępowania. Z chwilą nadania łowieckiej procedurze dyscyplinarnej statusu ustawowego materia ta przestała być jedynie wewnętrzną sprawą związku. Sankcje dyscyplinarne w tym postępowaniu wymierzane są nie tylko z upoważnienia, ale wręcz z nakazu ustawodawcy, który zadbał o to, aby tryb egzekwowania od członków PZŁ przestrzegania porządku prawnego gwarantował jednocześnie ochronę konstytucyjnych praw i wolności.
W opracowaniu zawarte jest połączenie rozważań teoretycznych przy wykorzystaniu orzecznictwa i poglądów doktryny z obserwacjami i doświadczeniem autora, który pełni funkcję Prezesa Okręgowego Sądu Łowieckiego PZŁ.
Książka skierowana jest w pierwszej kolejności do myśliwych, ze szczególnym uwzględnieniem osób związanych z łowieckim sądownictwem dyscyplinarnym, a także do wszystkich czytelników zainteresowanych prawem dyscyplinarnym.