Opis
Modlitewnik powstał jako odpowiedź na wzrastające od wielu lat zapotrzebowanie na różne teksty modlitw za zmarłych.
Jego myślą przewodnią jest, jak sam tytuł wskazuje, odwoływanie się do Boga "bogatego w miłosierdzie", z prośbą za tymi, którzy uprzedzili nas w drodze do wieczności, ale jeszcze przez "ogień" czyśćca dopełniają swego oczyszczenia.
Modlitewnik składa się z trzech części i dodatku. Część pierwsza zawiera brewiarzowe modlitwy za zmarłych, które jako publiczna modlitwa Kościoła powinny być coraz bardziej upowszechniane i odmawiane, zwłaszcza przy zmarłym, w dniu pogrzebu, w rocznicę śmierci, a także w innym czasie.
W części drugiej zamieszczono nabożeństwa, a ściślej mówiąc teksty rozważań nowenny, septenny, różańca, drogi krzyżowej oraz litanie za zmarłych.
Najobszerniejsza jest część trzecia, zawierająca bogaty wybór modlitw indywidualnych za zmarłych. Rozpoczyna się psalmami pokutnymi, które zgodnie z tradycją Kościoła odmawiane są również za zmarłych. Następnie zamieszczono modlitwy do Męki Pańskiej, Ran Pana Jezusa, Najdroższej Krwi Chrystusa oraz innych Tajemnic Pańskich, a także do Matki Bożej i Świętych. Są to najczęściej dziewiętnastowieczne teksty na nowo opracowane i językowo uwspółcześnione.
W "Dodatku" znajdują się modlitwy przy konających, zalecane przez Kościół, do których na ogół wierni nie mają dostępu; mogą one dopomóc zarówno umierającemu jak i czuwającym przy nim przeżyć te ostatnie godziny w atmosferze chrześcijańskiej nadziei.
Modlitewnik został zredagowany z nadzieją, że odpowie na różne zapotrzebowanie jego użytkowników i będzie służył wszystkim pragnącym nieść pomoc tym, którzy przeszedłszy bramę śmierci, oczekują jeszcze od Kościoła pielgrzymującego aktów miłosiernej miłości.
Część I – Liturgia godzin za zmarłych
Część II – Nabożeństwa
Część III – Wybór modlitwy za zmarłych