Opis
Opłata skarbowa stanowi niewielki, ale stale obecny w życiu codziennym ciężar fiskalny, który spoczywa na podmiotach dokonujących czynności angażujących sądy, organy administracji rządowej i samorządowej oraz inne podmioty wykonujące zadania z zakresu administracji publicznej. Z kolei udział wpływów z tytułu opłaty skarbowej w budżetach gmin wydaje się nieproporcjonalnie niski w porównaniu do liczby i złożoności czynności urzędowych, do których podejmowania obliguje prawodawca te organy podatkowe oraz sądy, organy administracji rządowej i samorządowej i inne podmioty wykonujące zadania z zakresu administracji publicznej, inkasentów opłaty skarbowej oraz podmiotów obowiązanych do jej zapłaty. Stąd potrzeba wyjaśnienia zasad rządzących obowiązkami związanymi z opłatą skarbową.
Autor zebrał w jednym tomie stanowiska organów orzeczniczych w zakresie interpretowania i stosowania przepisów prawa określających te elementy zobowiązania w opłacie skarbowej oraz obowiązki podatników i inkasentów, które w praktyce generują problemy, oraz krytyczne je omawia. W konsekwencji czytelnik otrzymuje wskazówki dotyczące możliwych sposobów władczego kształtowania ich zobowiązania w opłacie skarbowej (jego przedmiotu i podmiotu, kwoty do zapłaty, terminu powstania i wykonania, zwolnień) oraz argumentów przemawiających za jego stanowiskiem w sprawie albo przeciw temu stanowisku.
Adresatami publikacji są podatnicy oraz ich pełnomocnicy (w szczególności adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi), a także pracownicy organów orzekających w sprawach administracyjnych i wykonujących inne obowiązki wynikające ustawy o opłacie skarbowej.