Opis
Zespół znakomitych prawników komentujących każdy artykuł Ordynacji podatkowej.
Wywołująca ogromne problemy interpretacyjne ustawa – Ordynacja podatkowa została skomentowana w praktyczny i szczegółowy sposób przez doświadczonych praktyków i wybitnych znawców przedmiotu.
Autorzy omawiają kolejno poszczególne działy Ordynacji – przepisy:
- ogólnego prawa podatkowego,
- postępowania podatkowego,
- kontroli podatkowej oraz czynności sprawdzających,
a także zobowiązań podatkowych.
Ponad 1400 stron rzetelnie opracowanej wiedzy, na których można znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości interpretacyjne, w tym m.in.:
- rodzaje świadczeń, do których należy stosować przepisy Ordynacji podatkowej,
- pojęcie podatnika, płatnika i inkasenta i zakresy ich odpowiedzialności,
- obowiązek podatkowy, zobowiązanie podatkowe, podatek,
- wszystko o powstawaniu zobowiązania podatkowego, w tym rodzaje decyzji organów podatkowych w zależności od sposobu powstania zobowiązania podatkowego,
- przedawnienie zobowiązania podatkowego,
- sposoby przygotowania się do kontroli podatkowej itp.
Komentarz przywołuje najnowsze orzecznictwo sądowe, a także interpretacje prawa podatkowego (indywidualne i ogólne).
Stan prawny: 1 czerwca 2017r. – autorzy omawiają ostatnie, rewolucyjne zmiany w przepisach, w tym: zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatników, klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania oraz przepisy o utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej.
Integralną częścią publikacji jest suplement elektroniczny zawierający treść Komentarza w formacie PDF z hiperłączami pozwalającymi szybko i łatwo przemieszczać się pomiędzy rozdziałami Komentarza, a także drukować potrzebne fragmenty. Plik suplementu jest do pobrania przez Internet (instrukcja postępowania zamieszczona w książce). Zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows.
Kto powinien sięgnąć po Komentarz? Księgowi, doradcy podatkowi, pracownicy organów podatkowych, skarbowych i celnych, w tym inspektorzy kontroli skarbowej, sędziowie, notariusze, adwokaci, radcowie prawni, ale również pracownicy nauki, studenci.