Opis
Dlaczego powstał obecny kryzys? Wiele odpowiedzi na to pytanie sformułowanych jest w niniejszej książce. Oprócz jednej: taka jest natura gospodarki, że co jakiś czas pojawiają się kryzysy. I choć od XIX wieku znacznie poprawiono sposoby prowadzenia polityki antykryzysowej, to jednak nadal – czego dowodzą ostatnie lata – kryzysy przychodzą. I tak będzie być może jeszcze przez dziesięciolecia. Niniejsza książka opisuje ostatni kryzys finansowy, którego konsekwencje jeszcze trwają. Nie jest to jednak ostatni kryzys na świecie – będą następne.
Głównym tematem poruszanym przez Autorów niniejszej monografii jest ostatni kryzys finansowy: jego przyczyny, przebieg i uwarunkowania polityczno-prawne oraz gospodarcze w dobie globalizacji, jak również odpowiedź na niego ze strony rządów i instytucji międzynarodowych.
Najważniejsze wnioski płynące z lektury monografii dotyczą roli baniek spekulacyjnych na rynku aktywów, znaczenia długu w gospodarce, błędów państwa i możliwości prowadzenia polityki antykryzysowej przez państwa oraz organizacje międzynarodowe. Można przypuszczać, że wraz z liberalizacją przepływów kapitałowych oraz rozwojem inżynierii finansowej ryzyko występowania kryzysów finansowych i gospodarczych w przyszłości będzie wzrastać. Stąd konieczne jest nie tylko prowadzenie rozważnej polityki makroekonomicznej, ale i tworzenie trwałych instytucji i regulacji mogących ograniczać wzrost zadłużenia i spekulacji, jak również zapobiegać powielaniu błędów z przeszłości.
Książka obejmuje m.in. fragmenty ekspertyz przygotowanych dla Ministerstwa Gospodarki oraz dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, teksty przedrukowane z czasopisma „Liberte!”, opracowanie uzyskane dzięki uprzejmości prof. Jerzego Pruskiego oraz CASE, a także inne prace, niekiedy we fragmentach recenzowane w ramach innych przedsięwzięć.
Merytoryczna część książki zawiera prawie 1000 stron, ponad 300 rysunków i wykresów oraz blisko 150 tabel, przygotowanych przez prawie 50 autorów.