Opis
Przełomowy bestseller w 20 krajach uhonorowany nagrodą Mądra Książka Roku 2018 – przyznaną przez Uniwersytet Jagielloński, Fundację Euklidesa i redaktorów portalu Mądre Książki.
TA KSIĄŻKA ZMIENIA MYŚLENIE O NASZYCH WSPOMNIENIACH!
Zapamiętywanie, zapominanie i fałszywe wspomnienia.
Dlaczego być może nie jesteś tym, kim myślisz, że jesteś.
"Możecie mnie nazwać „hakerką pamięci”, bo moja praca polega na włamywaniu się ludziom do pamięci i sprawianiu, że przypominają sobie z ogromnym bogactwem szczegółów zdarzenia, które w rzeczywistości nigdy nie miały miejsca. Przekonywałam ludzi, że popełniali przestępstwa, że cierpieli z powodu fizycznego urazu, albo że zostali zaatakowani przez psa... To może wydać się niewiarygodne, ale jest to po prostu starannie zaplanowane wykorzystywanie naukowej wiedzy o pamięci. I choć brzmi to dość groźnie, robię to, by pomóc odkryć, jak poważne mogą być zniekształcenia pamięci…"
W "Oszustwach pamięci" doktor JULIA SHAW, psycholożka sądowa, ekspertka kryminalistyki i światowy autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią, prezentuje zdumiewającą różnorodność sposobów, w jakie nasz mózg może być oszukany.
Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością. To one nas tworzą.
Tylko że tak naprawdę dalekie są od dokładnego zapisu przeszłości. Każdy z nas przyzna, że nieraz doświadcza luki w pamięci, na przykład wchodzi do pokoju i natychmiast zapomina, po co, albo nagle nie jest w stanie przypomnieć sobie imienia osoby, którą spotkał dziesiątki razy. A co, jeśli nasza pamięć ma potencjał popełniania znacznie poważniejszych błędów: na granicy czystego zmyślenia i samooszukiwania?
"Wartka, zabawna, miejscami przerażająca podróż w głąb naszego zapamiętywania, która pozwala zrozumieć, dlaczego każdy pamięta rzeczy, które naprawdę nigdy się nie wydarzyły". „Pacific Standard”
"Fascynująca i niepokojąca książka na podstawie najnowszych badań ujawnia, jak działa nasza pamięć. I prowokuje pytanie: ile tak naprawdę wiemy o sobie samych. A także daje nadzieję i pokazuje, jak możemy lepiej panować nad wspomnieniami, mając świadomość ich iluzoryczności". BBC Radio