Opis
Książka ta stanowi poprzedzoną starannymi badaniami, popularnie napisaną krytykę bestsellerowej powieści Dana Browna Kod Leonarda da Vinci. Wspomniana powieść rości sobie pretensje do bycia opartą na faktach i poważnej tradycji naukowej. Oszustwo 'Kodu Leonarda da Vinci' obala te roszczenia, ukazując jak Brown wykorzystuje niepotwierdzone informacje i naciągane hipotezy na potwierdzenie swej przedziwnej tezy, według której Jezus i Maria Magdalena byli małżeństwem i dali początek uświęconej linii potomków, zaś tradycyjne chrześcijaństwo w czasie całej swej historii spiskowało, by zataić tę prawdę.
Autorzy – Olson i Miesel – analizują początki Nowego Testamentu, twierdzenia o ewangeliach apokryficznych i starożytnych sektach (takich jak gnostycy), rolę Konstantyna w rozwoju wczesnego chrześcijaństwa, historię średniowiecznych templariuszy i legendy o Świętym Graalu, domniemane 'zakodowane' przesłania w obrazach Leonarda da Vinci, a także oskarżenia przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Według Dana Browna prawie wszystko, co większość chrześcijan i ludzi spoza tej religii uważa za wiedzę o Jezusie, jest całkowicie mylne – to skutek katolickiej propagandy, mającej ukryć prawdę przed światem. Jednak czy twierdzenia zawarte w Kodzie Leonarda da Vinci są faktami czy też czystą fikcją? Czy powieść jest poparta tak gruntownymi badaniami, jak utrzymuje autor? Jaka jest prawda o Jezusie, Marii Magdalenie i wczesnym Kościele? Czy Kościół katolicki zniekształcił postać prawdziwego Jezusa? Dlaczego powieść zyskała taką popularność? A co z antykatolickim, antychrześcijańskim programem kryjącym się za nią?
Oszustwo 'Kodu Leonarda da Vinci' odpowiada na te i inne pytania, odkrywając kilka zaskakujących prawd na temat powieści Browna. Książka Oszustwo 'Kodu Leonarda da Vinci', poprzedzona słowem wstępnym kardynała Francisa George’a, arcybiskupa Chicago, i wstępem historyka Jamesa Hitchcocka z Uniwersytetu St. Louis, jest definitywną odpowiedzią na Kod Leonarda da Vinci, oraz krytyką tej popularnej powieści.