Opis
W prezentowanej publikacji autorka podjęła problem kompensaty państwowej dla ofiar przestępstw w Polsce. Omówiła jedną z najważniejszych instytucji służących finansowemu wspieraniu ofiar przestępstw. Na tle międzynarodowych rozwiązań przedstawiła polskie regulacje prawne oraz praktykę ich stosowania w latach 2005-2009. Wykazała, że zarówno obowiązującą ustawę, jak i orzecznictwo cechują istotne mankamenty.
Swoje rozważania autorka zilustrowała licznymi przykładami z praktyki, które opatrzyła komentarzami ujawniającymi nieprawidłowości. Wyniki jej badań prowadzą do wniosku, że obowiązujące prawo wymaga natychmiastowej zmiany. Konieczne jest również upowszechnienie wiedzy na temat kompensaty oraz jej znaczenia w sferze niwelowania negatywnych skutków przestępstw i przywracania naruszonego w ich wyniku ładu społecznego.
Książkę autorka kieruje do: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, aplikantów, studentów, a także policjantów, pracowników organizacji wspierających ofiary przestępstw oraz innych osób stykających się w pracy zawodowej z pokrzywdzonymi.
Stan prawny na 1 sierpnia 2012 roku.