Opis
Obecnie znacznie lepiej rozumiemy źródła ludzkich zachowań, a ich determinanty odkrywane są dla nas przez psychologię, kognitywistykę czy wreszcie genetykę behawioralną. Ta ostatnia, choć kontrowersyjna, wkrada się już w mury sądów, jeszcze bardziej zawężając pole odpowiedzialności sprawców. Nauki prawne, jeśli nie chcą pozostać anachroniczne, muszą inkorporować problematykę związaną z odkryciami tych dziedzin wiedzy. Wraz więc z zawężającym się coraz bardziej zakresem „kontroli” pytanie o traf moralny i prawny, a także związany z nim zakres odpowiedzialności będą dotykać prawników coraz częściej. Praca doktora Macieja Juzaszka antycypuje więc niejako debatę, która dopiero nas czeka i możliwe, że będzie jedną z istotniejszych debat w filozofii prawa nadchodzących lat. […] Zwykło się mawiać, że filozofia kontynentalna mówi o rzeczach ciekawych w sposób niezrozumiały, filozofia analityczna zaś mówi w sposób zrozumiały o rzeczach nudnych. Maciejowi Juzaszkowi udała się trudna sztuka opowiedzenia
o rzeczach ciekawych w sposób jasny. Paradoks trafu prawnego w kontekście odpowiedzialności karnej to więc lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych filozofią prawa, etyką i prawem karnym.
Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Zajadły
Czy sprawiedliwe jest karanie za zdarzenia, nad którymi ich sprawca nie ma kontroli? Jak oceniać winę, kiedy ostateczny skutek działań jest dziełem przypadku? Książka Paradoks trafu prawnego w kontekście odpowiedzialności karnej podejmuje te fundamentalne pytania, badając, w jakim stopniu prawo karne jest podatne na wpływ trafu oraz jakie wiążą się z tym moralne problemy i wyzwania. Filozoficzna refleksja łączy się w książce z prawniczą analizą, prowadząc do nowych wniosków na temat moralnego uzasadnienia sankcji karnych. Autor pokazuje, że paradoks trafu prawnego wykracza poza czysto teoretyczne rozważania, dotykając sedna debaty o podmiotowości jednostki z perspektywy odpowiedzialności prawnej. W książce rzuca wyzwanie tradycyjnym teoriom odpowiedzialności i ukazuje, jak skomplikowana może być próba pogodzenia prawa z nieprzewidywalną rzeczywistością.