Opis
Działanie każdej jednostki finansów publicznych opiera się na delegowaniu kompetencji/uprawnień. W systemie prawa publicznego instytucja ta doczekała się uregulowania na wielu płaszczyznach: stosunków cywilnoprawnych, stosunków administracyjnych, gospodarki finansami publicznymi itd.
Książka ta wyjaśnia w jaki sposób prawidłowo udzielić pełnomocnictwa lub upoważnienia oraz jakie znaczenie mają one – szczególnie dla działów księgowości. W książce tej pokazujemy również jakie są konsekwencje nieprawidłowego udzielenia lub braku udzielania pełnomocnictwa i upoważnienia, jak również jakie jest ich miejsce w systemie kontroli zarządczej.
Zostały w niej zaprezentowane zasady udzielania pełnomocnictw lub upoważnienia wraz z wzorami stosownych 38 dokumentów w sprawach dotyczących m.in.:
Zamówień publicznych,
Pożytku publicznego,
Ulg w spłacie zobowiązań cywilnoprawnych,
Decyzji administracyjnych i zaświadczeń,
Dostępu do danych osobowych,
Podpisywania deklaracji podatkowych,
Zatwierdzania dokumentów do zapłaty i kontrasygnaty,
Zaciągania zobowiązań dłużnych.
Na płycie CD dołączonej do książki znajduje się ponad 30 wzorów upoważnień i pełnomocnictw w wersji Word zaprezentowanych w tej książce. W książce też zostało zaprezentowanych szereg odpowiedzi na pytania dotyczące pełnomocnictw i upoważnień.
Warto pamiętać, że pełnomocnictwa i upoważnienia odgrywają szczególną rolę w systemie kontroli zarządczej. Jednym z mechanizmów kontroli zarządczej jest bowiem funkcjonujący w jednostce system udzielania pełnomocnictw i upoważnień. Pełnomocnictwo i upoważnienie jako instytucje związane z procesem delegowania uprawnień objęte zostały systemem kontroli zarządczej. System udzielania pełnomocnictw i upoważnień to wewnętrzne procedury wprowadzone przez kierownika jednostki, które określają ścieżkę postępowania w zakresie uzyskania i wykonywania pełnomocnictw lub upoważnień oraz określają zasady prowadzenia rejestru pełnomocnictw i upoważnień.
Warto też zwrócić uwagę, że od 11 lutego 2012 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, która wprowadza szereg zmian w zakresie odpowiedzialności dotyczącej pełnomocnictw i upoważnień.