Opis
„Pestka, drops, cukierek. Liczby Kultury” to jedna z pierwszych na rynku książek dla dzieci w wieku 7-11 lat, wyjaśniająca zagadnienia związane z gospodarką i ekonomią. Publikacja wzbogacona została ilustracjami Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej. Na marginesach książki czytelnik znajdzie komentarze, wyjaśniające różne, mniej i bardziej skomplikowane terminy gospodarcze i ekonomiczne. Powstały one dzięki współpracy Grzegorza Kasdepke i przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ryszarda Petru.
Fabułę tworzą przygody trójki dzieci, mieszkających w dwóch różnych światach: Julka – 8-latka z warszawskiego Żoliborza, oraz Łezki i Uśmieszka – rodzeństwa ze smutnej krainy, do której wejście mieści się w dziurawej kieszeni spodni Julka. Los dwójki dzieci, a także ich rodziców i innych mieszkańców krainy powoli się odmienia, gdy przestają godzić się ze smutkiem i nudą, a zaczynają tworzyć - nie tylko rzeczy do życia niezbędne, ale też piękne i sprawiające radość.
Od dziury w spodniach Julka wędrują ku dziurze w budżecie (która jest jednak dziurą poważniejszą), poruszając wątek sprzedaży zdobionych rękawic dla królewskiego wojska, sprytnie przemycają wiedzę na temat takich pojęć jak „hurt” i „detal”. Definicji jest o wiele więcej: „kosztowności”, „utarg”, pojawia się też „bieda”. Ten indeks, doskonale wpleciony w akcję książki, sprawia, że wiedza nie straszy, a wskakuje do głowy czytelnika mimochodem, przy okazji przeróżnych zwrotów akcji.