Opis
Z jednej strony obserwujemy wiele pozytywów dotyczących badań jak i nowych technik konserwatorskich. Z drugiej strony spostrzegamy coraz więcej zjawisk negatywnych.Po 10 latach prof. Bogumiła Rouba wznawia swoją książkę dotyczącą Pielęgnacji Świątyni rozszerzając nie tylko jej tytuł ale także i znacznie zakres. Przez te 10 lat w naszym Kraju zmieniło się wiele spraw związanych z zabytkami.
[…] Szerzą się poglądy, że zabytki architektury można „modernizować”, a więc dowolnie przerabiać i unowocześniać a także dekorować wbrew ich historycznym standardom. Prowadzi to zawsze do utracenia wartości dawności jak i wartości dokumentalnej.
[…] W tej sytuacji książka prof. B. Rouba wpisuje się w pilne potrzeby naszego dziedzictwa kulturowego. Została ona poważnie rozszerzona i nie tylko o zagadnienia związane z główną specjalnością Pani Profesor a więc konserwację malarstwa i rzeźby polichromowanej, lecz także o zagadnienia, jakimi jako badacz zajmuje się ona od wielu lat- klimatem, w jakim powinny znajdować się zabytki oraz szeroko rozumianą problematyką profilaktyki konserwatorskiej. Autorka wprowadza nas także w wiele istotnych zagadnień związanych z dawnymi dziełami architektury.
Ten wachlarz poszerzonych tematów i problemów winien zachęcić Czytelników nie tylko do przestudiowania bogatych treści, ale także skłonić do analizy materiałów ilustracyjnych.
[…] Warto, aby Czytelnik przejął od Autorki to duże umiłowanie oryginału, wartości jego dawności, jego niezmienionej faktury oraz zachowanej lub właściwie przywróconej kolorystyki. Warto także, aby to podejście przeniósł na podlegający jego opiece zabytek […].
Fragment pochodzący z przedmowy do wydania drugiego
Prof. dr hab. inż. arch. Jan Tajchman