✖ Opinia niepotwierdzona zakupem
Zbigniewa Pietrzykowskiego wszyscy kojarzą jako najlepszego polskiego pięściarza w historii. Tego, który walczył zaciekle w finale Igrzysk Olimpijskich z Muhammadem Ali, i o którym sam Ali później powiedział, że był on jego najtrudniejszym przeciwnikiem w całym turnieju. Tego, który ustanowił niepobite do dziś rekordy w ilości zdobytych tytułów Mistrza Polski oraz Mistrza Europy. Wreszcie tego, który szanował innych i sam również był szanowany.
„Dżentelmen ringu”, „Piskorz”, „Zigzy”, czy też „Śpiący królewicz” - jak był nazywany - był wybitną postacią nie tylko w ringu, ale i poza nim. Cieszył się wielkim poważaniem wśród ludzi z wielu różnych środowisk, o czym najdobitniej może świadczyć relacja jednego z przyjaciół Zbigniewa Pietrzykowskiego, który nigdy nie ośmielił się mówić do mistrza na „ty”, pomimo ich czysto koleżeńskiej relacji oraz znikomej różnicy wieku.
W latach 50. i 60., kiedy to w boksie dominował agresywny styl walki, oparty na wymianach niezliczonych ilości ciosów - Pietrzykowski najczęściej spokojnie czekał i szukał okazji do kąśliwej kontry. Choć był przez to krytykowany, a czasem nawet i wygwizdywany - był przy tym niezwykle skuteczny, o czym świadczy fakt, że na 365 stoczonych walk, zwyciężył aż 350 razy.
Zbigniew Pietrzykowski był barwną postacią również w polityce, w której udzielał się już po zakończeniu kariery sportowej. To dzięki jego inicjatywie dziś w szkołach jest więcej godzin wychowania fizycznego oraz za jego sprawą na paczkach papierosów pojawiły się napisy o szkodliwości palenia tytoniu.
Książka pt. „Pięści anioła. Walka o złoto Zbigniewa Pietrzykowskiego” to pozycja obowiązkowa dla każdego kibica i pasjonata boksu. Stanowi ona zbiór relacji osób z najbliższego otoczenia mistrza, które za pomocą ciekawych szczegółów ukazują jego życie prywatne, karierę pięściarską, polityczną, a niekiedy i tło czasów PRL-u, dzięki czemu jest to opowieść biograficzna, którą niezwykle lekko się czyta.
Co Zbigniew Pietrzykowski otrzymał za zdobycie pierwszego tytułu Mistrza Europy? Czy był spokrewniony ze słynnym bokserem z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - Tadeuszem „Teddy’m” Pietrzykowskim? Dlaczego Muhammad Ali panicznie bał się lecieć do Rzymu? Czy Ali rzeczywiście był najwybitniejszym rywalem Pietrzykowskiego? Jak wyglądało objęcie przez mistrza oficjalnej kurateli nad jednym z olimpijczyków? Wreszcie: czym zakończyło się niewielkie roztargnienie Pana Zbigniewa w sejmie? Tego, a także o wiele więcej dowiecie się zagłębiając się w „Pięści anioła” – książkę, na którą zdecydowanie warto poświęcić czas.