Opis
Pisma procesowe w sprawach rodzinnych z objaśnieniami i płytą CD obejmuje około 250 wzorów pism procesowych najczęściej występujących w sprawach rodzinnych – zamieszczonych zgodnie z systematyką kodeksową.
Niniejsze, 2. wydanie zawiera najnowsze zmiany wprowadzone m.in. ustawą z 28.11.2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. poz. 1741 ze zm.), która zawiera zmiany dotyczące:
okresu ważności zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
treści oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński składanego przez osoby wstępujące w związek małżeński przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego,
doprecyzowania przepisów regulujących instytucję uznania ojcostwa oraz wprowadzenia zmian w procedurze nadania nazwiska małoletniemu dziecku, którego matka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka,
które weszły w życie 1.3.2015 r.
Ponadto w publikacji dodano kilkadziesiąt nowych wzorów, m.in.: wyrok oddalający powództwo o zmianę płci, wniosek Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego o rozstrzygnięcie przez sąd, czy małżeństwo może być zawarte, wniosek o zezwolenie osobie chorej psychicznie i całkowicie ubezwłasnowolnionej na zawarcie związku małżeńskiego, postanowienie o uznaniu za zmarłego, postanowienie o stwierdzeniu zgonu, postanowienie o uchylenie postanowienia o uznaniu za zmarłego, wniosek o uchylenie aktu zgonu, pozew o ustalenie ojcostwa, wyrok ustalający ojcostwo, wniosek o zmianę wyroku separacyjnego, wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej, cofnięcie wniosku o ustanowienie kuratora dla dziecka poczętego, wniosek dotyczący uchylenia postanowienia o ustanowieniu kuratora dla nieobecnego oraz postanowienie dotyczące uchylenia postanowienia o ustanowieniu kuratora dla nieobecnego (z urzędu).
Każdy wzór opatrzony został obszernym komentarzem z licznymi powołaniami na poszczególne przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dzięki którym Czytelnik może na bieżąco odnieść wzór pisma do obowiązującej w tej materii regulacji prawnej. Dodatkowo zamieszczono powołania na przepisy procedury cywilnej celem zapoznania się czytelnika z oczekującym go trybem postępowania, co umożliwia mu własną aktywność procesową bez konieczności korzystania z profesjonalnych porad prawnych i odpłatnego zastępstwa procesowego.
Ponadto w publikacji do każdego wzoru przedstawione zostały najważniejsze orzeczenia wraz z tezami dotyczącymi problematyki stosowania poszczególnego pisma.
Autorka niniejszej publikacji – Krystyna Gromek – doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Okręgowego IV Wydziału Cywilnego w Warszawie postanowiła ułatwić Czytelnikowi zrozumienie regulacji prawnej dotyczącej prawa rodzinnego. Dlatego też wspierając się swoją wieloletnią pracą naukową oraz praktyką zawodową przedstawia w sposób zrozumiały wszystkie zagadnienia budzące jakiekolwiek wątpliwości.
Wzory przeznaczone są dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców. Skierowane są przede wszystkim do profesjonalistów: adwokatów, radców prawnych, notariuszy, rozpoczynających karierę zawodową sędziów i prokuratorów, którym przyjdzie się zmierzyć w pracy zawodowej z trudną problematyką prawa rodzinnego, przesyconą zarówno kwestiami natury stricte prawnej, jak i psychopedagogicznej, socjologicznej i ekonomicznej.
Będą one użyteczne również dla prawników: studentów i absolwentów studiów prawniczych, aplikantów adwokackich, radcowskich, sądowych i prokuratorskich oraz notarialnych, ale również dla osób prywatnych, borykających się z problemami rodzinnymi, wymagającymi interwencji prawnej na drodze postępowania sądowego.