Opis
Pisma procesowe w sprawach rodzinnych z objaśnieniami i płytą CD obejmują 138 wzorów pism, w tym zwłaszcza pozwów i wniosków wszczynających postępowanie nieprocesowe, występujących w sprawach rodzinnych. Tymi pismami w sprawach rodzinnych, przedstawionymi w książce, są nie tylko pisma, które są ściśle związane z unormowaniami zawartymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, ale również te, które wynikają m.in. z następujących ustaw: o dokumentach paszportowych, o zmianie imienia i nazwiska, o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, o postępowaniu w sprawach nieletnich, o przeciwdziałaniu narkomanii, o ochronie zdrowia psychicznego, a także z prawa o aktach stanu cywilnego.
Opracowanie dzieli się na dwie zasadnicze części: Część I. Wzory pism procesowych w sprawach rodzinnych oraz Część II. Wzory niektórych innych pism w sprawach rodzinnych.
Każdy z wzorów zawartych w opracowaniu uzupełniają objaśnienia, w tym także objaśnienia przygotowane na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego, połączone z treścią wzoru poprzez odpowiedni system odesłań. Każde objaśnienie jest opatrzone hasłem ułatwiającym orientację w jego treści. Oprócz objaśnień każdy wzór zawiera informację o opłatach, środkach prawnych i terminach, a całości dopełnia wybór orzecznictwa.
Do zbioru załączono płytę CD, która zawiera wszystkie pisma w wersji edytowalnej zawarte w opracowaniu.
Autorzy omawiają zagadnienia z wyczuciem potrzeb praktyki i już dzięki temu książka stanowi profesjonalną pomoc zarówno dla sędziów, prokuratorów, radców prawnych, adwokatów, notariuszy, kuratorów, jak i aplikantów zawodów prawniczych oraz studentów. Książka może okazać się również bardzo pomocna m.in. dla pracowników socjalnych, asystentów rodziny oraz osób prywatnych, które na co dzień spotykają się lub borykają z problemami dotyczącymi rodzin i dzieci.
W Pismach procesowych w sprawach rodzinnych z objaśnieniami i płytą CD został uwzględniony stan prawny na dzień 31 sierpnia 2013 r. oraz m.in. opublikowane do tego dnia orzecznictwo, w tym zwłaszcza orzecznictwo Sądu Najwyższego.