Opis
To, co uczyniono z Piusem XII, stanowi jeden z najgorszych przypadków zamachu na dobre imię człowieka w historii. Postawa i działalność papieża podczas drugiej wojny światowej zasługuje na najwyższe uznanie. Ojciec Święty bezpośrednio i pośrednio przyczynił się do ocalenia kilkuset tysięcy Żydów. Otworzył klasztory, seminaria, a nawet Castel Gandolfo, ukrywając tysiące ludzi, udzielając pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebowali. Według relacji Israela Zollego, naczelnego rabina Rzymu w latach 1943-1944, Pius XII wysłał własnoręcznie napisany list do biskupów, w którym były zawarte instrukcje, w jaki sposób placówki kościelne (m.in. klasztory) uczynić bezpiecznym schronieniem dla Żydów. Zdarzało się wiele razy, że zakonnicy spali w suterenach, udostępniając swoje cele ukrywającym się Żydom.
Rok 1943, Rzym - wojska włoskie podpisują zawieszenie broni. Niestety skutkuje to większymi represjami nakładanymi przez faszystowskie władze na ludność cywilną. Szczególne prześladowania dotyczą społeczności żydowskiej, poddanej brutalnym aresztowaniom, grabieży i deportacjom.
Podobny los przypada w udziale pięknej Miriam, której rodzina zostaje rozdzielona, a ona trafia do służby u nazistów. Dwaj dotychczasowi konkurenci o jej względy, Davide i Marco, łączą siły, aby uwolnić dziewczynę i ukryć się w jednym z rzymskich klasztorów, które Papież Pius XII ogłasza eksterytorialnymi posiadłościami Watykanu. W ten sposób Papież usiłuje ratować żydowską ludność przed represjami nazistów. Jednak ukrywanie ich w klasztorach i kościołach oraz próby wpływania na decyzje niemieckich dowódców legną u podstaw spisku inspirowanego przez Hitlera, mającego na celu porwanie następcy św. Piotra. W tle działań wojennych i wielkiej polityki ważącej o losach świata, rozgrywają się dramaty zwykłych ludzi, którzy codziennie stają do walki o życie, rodzinę i miłość.. Film z dwóch perspektyw przybliża skomplikowane zagadnienia tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej oraz postawę papieża Piusa XII, która do dziś budzi wiele sporów i kontrowersji.