Mało jest w historii kwestii tak przyciągających powszechną uwagę jak żywoty władców, ich biografie bowiem to najczystsza synteza losów państwa i narodu. W ich żywotach skupiają się – jak w soczewce – blaski i cienie dawnej Polski.
Pomazańcy Boży wpływali na bieg naszych dziejów, zmagając się równocześnie z problemami zwykłych śmiertelników – chorobami, troskami rodzinnymi, poczuciem zagrożenia. Autorzy książki potrafili w sposób zajmujący i przystępny ukazać ich zarówno jako suwerenów z wszelkimi atrybutami władzy i potęgi, jak i normalnych ludzi, z miłostkami, fobiami i przywarami. Anegdota i mało znane epizody często więc goszczą na stronach tej pięknej książki, ułatwiając zapamiętanie podstawowych faktów. Obszerne rozdziały poświęcono nie tylko poszczególnym władcom – od Mieszka I po zdetronizowanego przez powstańczy sejm Mikołaja I, lecz także dynastiom, koronacjom i regaliom, mechanizmowi wolnej elekcji, królewskim rezydencjom i nekropoliom.
Niewątpliwym atutem jest przeszło 800 ilustracji przybliżających miniony świat. Zobaczyć tu można m.in. monarsze insygnia i medale, dawne zamki i katedry, królewskie pieczęcie i pergaminowe dokumenty, a także malarstwo o tematyce historycznej. Poruszanie się w gąszczu faktów ułatwia przejrzyste kalendarium, obejmujące również wybrane elementy dziejów powszechnych.