Opis
Rekomendując wiersze Krzysztofa Cezarego Buszmana przychodzi mi na myśl poezja międzywojenna, rymowana a jednak zapowiadająca XXI wiek. Inwokacje „Modlę się Boże do Ciebie”, „Pójdę za zdmuchniętym płomieniem” świadczą o wrażliwości wiary i pragnieniu tego co było, a co jest niezmienne. Wydaje się jakby Buszman był prekursorem Herberta albo kontynuatorem Różewicza. To ważny głos polskiej poezji.
Ignacy Gogolewski
Krzysztof Cezary Buszman urodził się 17 lipca 1967 roku w Gdańsku. Poeta, autor piosenek, fotografik i podróżnik z zamiłowania. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni .W 1997 roku poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Union of Polish Writers Abroad – Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie. Po wieczorach autorskich K. C. Buszmana w Londynie pojawiło się szereg znakomitych recenzji z których przytaczamy jedną:
„Przed laty tworzyli na emigracji Kazimierz Wierzyński i Marian Hemar. Po latach pustka po nich została wypełniona”. (Dziennik Polski, Londyn 29.11.2002 rok –Z. Dąbrowski). Jego twórczość zyskała duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych, jak i szerokiego grona miłośników poezji, a wiersze poety ukazywały się cyklicznie w Coolturze – Tygodniku Polskim w UK. W 2001 roku przed poetą otworzyły również przychylne podwoje Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe – Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu. W 2002 roku poeta został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. W 2005 roku autor niniejszego zbioru wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Twórczość poety przybliżył Polakom wybitny aktor Krzysztof Kolberger, który na XI Elbląskich Nocach Teatru i Poezji poprowadził koncert z okazji 40-tych urodzin poety. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął ostatni Prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski.
W październiku 2014 ukazała się płyta „Stare Powązki – strofy o przemijaniu”, na której wiersze poety mówi kilkunastu wybitnych aktorów. Krążek ten jest cegiełką na rzecz ratowania zabytków najstarszej nekropolii
w Polsce. K. C. Buszman jest również autorem Hymnu Kanonizacyjnego dla Jana Pawła II „Santo Subito”
w wyk. Alicji Węgorzewskiej z muz. Bogdana Kierejszy. Poeta ma za sobą szereg budujących spotkań autorskich
w parafiach na terenie całego kraju m.in. W Katedrze Płockiej, w Bazylice Lubelskiej, oraz w parafii
św. Boremeusza na Starych Powązkach. Twórczość K. C. Buszmana, stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych.