Opis
Podstawy patologii - rok wydania 2010.
Książka zawiera omówienie podstawowych zagadnień z zakresu patomorfologii ogólnej i szczegółowej w świetle osiągnięć współczesnej biologii. Zwrócono szczególną uwagę na wyjaśnienie związku między wykładnikami morfologicznymi choroby a objawami klinicznymi, rokowaniem, niekiedy również (głównie w nowotworach) sposobem leczenia. Opis poszczególnych jednostek chorobowych zawiera niezbędne dane dotyczące epidemiologii, etiopatogenezy, morfologii i objawów klinicznych. Taki sposób opisu pozwala lepiej zrozumieć dynamikę procesu chorobowego oraz nauczyć się prawidłowej interpretacji związków między zmianami struktury i funkcji komórek, tkanek i narządów, co jest głównym założeniem minimum programowego w nauczaniu patologii. Liczne ryciny, schematy oraz tabele syntetyzują treść i ułatwiają zrozumienie i zapamiętanie omawianych zagadnień.
Książka jest adresowana do studentów wydziałów lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Zawiera też niezbędne wiadomości dla studentów innych kierunków (pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, promocja zdrowia) na wydziałach nauk o zdrowiu uczelni medycznych.
Atlas histopatologii. Tajemniczy świat chorych komórek człowieka - rok wydania 2006
Nowoczesny, dwujęzyczny podręcznik z zakresu histopatologii został przygotowany zgodnie z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w tej dziedzinie (m.in. z klasyfikacją WHO i Bethesda). Zawiera najwyższej jakości kolorowe mikrofotografie zmienionych chorobowo tkanek (ułożone w kolejności alfabetycznej łacińskich nazw zmian patologicznych), przejrzyste opisy preparatów tkankowych w języku polskim i angielskim, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich najistotniejsze cechy morfologiczne (oznaczone strzałkami i gwiazdkami) oraz skorowidz nazw preparatów oraz nazw zmian chorobowych wg lokalizacji narządowej w języku polskim i angielskim. Autorzy zastosowali wiele przydatnych zabiegów dydaktycznych, m.in. nazwy zmian chorobowych są podane w trzech kolorach: czerwony oznacza nowotwory złośliwe, zielony - nowotwory łagodne, a czarny - inne zmiany. Szczegółowe wyjaśnienia (za pomocą mikrofotografii i opisu) mikroskopowej budowy tkanek i narządów umożliwiają zrozumienie podstaw patogenezy również na poziomie molekularnym, a także pozwalają na trafniejsze diagnozowanie i różnicowanie objawów chorób. Atlas jest przeznaczony dla studentów wydziałów medycyny i stomatologii akademii medycznych, a także lekarzy.