Opis
W podręczniku w sposób zwięzły i kompleksowy zaprezentowano podstawowe wiadomości z zakresu poszczególnych gałęzi lub działów prawa niezbędne każdemu ekonomiście. Przedstawiono w nim zagadnienia z zakresu teorii prawa oraz elementy prawa konstytucyjnego, administracyjnego, finansowego, karnego, cywilnego, a także prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa prywatnego międzynarodowego. Czytelnik zdobędzie ogólną wiedzę o polskim prawie, niezbędną do zdania egzaminu z podstaw prawa, przydatną również w życiu codziennym i podczas wykonywania zawodu ekonomisty.
W książce uwzględniono zmiany w prawie polskim i unijnym, które nastąpiły od czasów pierwszego wydania w 2012 r., w tym największe - wynikające z reformy prawa karnego procesowego oraz znowelizowanych regulacji prawa cywilnego, w szczególności umowy sprzedaży i ochrony praw konsumentów. Przedstawiono także zmiany:
- związane z procedurami podejmowania decyzji w ramach instytucji UE,
- wynikające z rozszerzenia państw UE i strefy euro,
- dotyczące zasad udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego,
- w zakresie rodzajów i długości urlopów związanych z rodzicielstwem,
- odnoszące się do sposobu podziału składki ZUS w zakresie II filaru systemu ubezpieczeniowego, podwyższenia wieku emerytalnego oraz zasad ustalania prawa do zasiłku macierzyńskiego.