Opis
Podręcznik prezentuje prawne ramy procesów gromadzenia i wydatkowania środków publicznych. Graficzne uporządkowanie informacji – odpowiednio w postaci tabel, wykresów i schematów – pozwala na zrozumiałe i komunikatywne przedstawienie konstrukcji modeli teoretycznych, poprawne odwzorowanie stanu rzeczywistego i wskazanie prawidłowych, wyznaczanych normami prawnymi reguł postępowania.
Książka przedstawia m.in.: podstawowe pojęcia i zasady prawa finansów publicznych, zagadnienia środków publicznych, sektora finansów publicznych, budżetu, planowania wieloletniego i procedury budżetowej (w odniesieniu do państwa i do jednostek samorządu terytorialnego), regulacji kluczowych dla kontroli, nadzoru i sprawozdawczości, państwowego długu publicznego i zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego, a także polubownych metod rozwiązywania sporów z udziałem jednostek sektora finansów publicznych. Zawarte w każdym rozdziale pytania kontrolne wskazują zaś na zakres niezbędnej wiedzy w danym obszarze.
Zespół autorski, w którego skład wchodzą z jednej strony doświadczeni naukowcy i dydaktycy, a z drugiej – przedstawiciele odbiorców publikacji (studenci), zapewnia wielość perspektyw w analizie problemów dotyczących finansów publicznych i stanowi gwarancję wysokiej jakości podręcznika.
Książka przeznaczona jest dla studentów prawa, administracji, ekonomii, zarządzania, finansów i europeistyki. Będzie też cennym źródłem wiedzy dla praktyków i pracowników naukowych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką finansów publicznych.