Opis
Podstawowym celem publikacji jest określenie znaczenia walki i wojny informacyjnej dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w warunkach społeczeństwa informacyjnego i radykalnego wzrostu znaczenia informacji jako czynnika strategicznego. Walka i wojna informacyjna stały się immanentnym elementem konfliktów, przede wszystkim poniżej progu otwartej wojny, stając się częścią konfliktów i wojen o charakterze hybrydowym.
Przedmiotem analizy w publikacji są obserwowane zmiany środowiska bezpieczeństwa, informacja jako zasób strategiczny oraz bezpieczeństwo informacyjne w kontekście zagrożeń i przeciwdziałania im, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzestrzeni jako sfery walki informacyjnej.
Odbiorcy publikacji to nie tylko badacze współczesnych problemów bezpieczeństwa, dziennikarze, specjaliści PR, analitycy polityczni, lecz także studenci kierunków bezpieczeństwa oraz pokrewnych specjalności.
Tomasz R. Aleksandrowicz doktor habilitowany, profesor Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wykładowca Collegium Civitas. Pracował w pionach analitycznych służb specjalnych i Zespole Doradców Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Autor licznych publikacji dotyczących m.in. problemów bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, prawnomiędzynarodowych i politycznych aspektów współczesnego terroryzmu, problemów służb specjalnych w stosunkach międzynarodowych, problemów analizy informacji i walki informacyjnej.