Kim jest człowiek? Czy każdy człowiek ma swoją mroczną stronę? Czy dobro i zło, które mieszka w człowieku, nie ma granic? Czy nasze sumienie może stać się naszym wrogiem? Czy najłagodniejszy człowiek na świecie może stać się potworem? I wreszcie czy możemy stać się zagrożeniem sami dla siebie? Ks. Arkadiusz Paśnik w swojej najnowszej książce nawiązuje do dwoistości ludzkiej natury, opisując historię Adama człowieka jasnego i mrocznego, czułego i bezlitosnego, który dopuścił się przerażających czynów.
Nowa konwencja
Książka zaskakuje zupełnie nową konwencją. To poruszająca opowieść zainspirowana prawdziwą historią, ostrzegająca przed mroczną stroną człowieka. Wciągająca, poruszająca, odbiegająca od rasowego kryminału, na długo zostaje w pamięci, skłaniając do refleksji i dyskusji. To przestroga dla nas wszystkich, by być czujnym i uważnym na pokusy, zło i mrok, które krążą wokół nas ale też w nas samych.
Książka Podwójni opisuje wydarzenia, które nie mieszczą się w granicach zwykłej wyobraźni. Obezwładniający mrok pośród codziennego, normalnego życia niczym niewyróżniającego się jak mogłoby się wydawać człowieka. Ten mrok zatrważa, ponieważ jest irracjonalny i jednocześnie nieodwracalnie rzeczywisty. Fakty opisane w książce nakłaniają do głębokiej pokory i uważności na mrok i światło, które są w nas. Nigdy do końca nie wiemy, co zwycięży.
dr hab. Tomasz Jankowski, prof. KUL, Katedra Psychologii Osobowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Podwójni ks. Paśnika obrazują w sposób dramatyczny proces degenerowania się pozornie normalnej, utrwalonej społecznie tożsamości głównego antybohatera i konsekwencje tej degeneracji. Ponieważ powieść dedykowana jest każdemu, kto dopuścił się zła, dedykowana jest zatem każdemu z nas.
podinspektor Witold Laskowski, KP 3 Lublin, doktor Wydziału Nauk Społecznych KUL