Opis
Kluczowe znaczenie innowacji dla wzrostu i rozwoju gospodarczego oraz wyczerpywanie się potencjału konkurencyjnego polskiej gospodarki bazującego na niskich kosztach pracy, w połączeniu z nieskutecznością polskiej polityki innowacyjnej skłaniają do poszukiwania kierunków doskonalenia tejże polityki. W tym celu e książce szczegółowo omówione zostały determinanty innowacyjności oraz przeprowadzono analizę porównawczą polskiej polityki innowacyjnej z polityką innowacyjną wybranych krajów.
Z recenzji dr hab. Małgorzaty Dolińskiej, prof. UMCS, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Autor pracy zaproponował kierunki doskonalenia polityki innowacyjnej Polski na podstawie wieloaspektowej analizy i oceny, także krytycznej, uwzględniając prowadzoną politykę innowacyjną oraz funkcjonowanie narodowego systemu innowacji w naszym kraju, a także rozwiązania stosowane w tym obszarze (…) w innych krajach. Wartościowym opracowaniem (…) jest kompleksowa charakterystyka realizacji polityki innowacyjnej w wybranych trafnie przez Autora jako wzorce – krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Finlandia, Irlandia. Ważne dla rozwoju innowacyjnego polskiej gospodarki są analizy, rozważania i wnioski Autora uwzględniające zależności pomiędzy konkurencyjnością (także presją konkurencji zagranicznej) oraz innowacyjnością przedsiębiorstw w naszym kraju. Wartościowe są analizy i oceny Autora dotyczące nakładów na badania i rozwój, ich struktury oraz efektów ich wykorzystania (także na uczelniach) w naszym kraju, a także trudności związanych z finansowaniem innowacji przez przedsiębiorstwa ze źródeł zewnętrznych. Autor przedstawia ocenę wpływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich oraz transferu technologii z zagranicy na wzrost innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce. Interesujące są rozważania Autora skoncentrowane na uwarunkowaniach kulturowych rozwoju innowacyjnego gospodarki w Polsce.