Opis
Zaprezentowane w książce rozważania na temat procesów globalizacji, ewolucji polityki rolnej krajów rozwiniętych, implementacji Porozumienia w Sprawie Rolnictwa Rundy Urugwajskiej oraz przyszłości polityki rolnej w UE pozwolą wskazać, że pomimo spadku udziału rolnictwa w tworzeniu PKB krajów wysokorozwiniętych, poziom wsparcia sektora rolnego i jego znaczenie społeczno-polityczne nie uległy zmniejszeniu. Liberalizacja polityki rolnej w ramach postanowień Rundy Urugwajskiej wprawdzie zmieniła formę i instrumenty interwencjonizmu w sektorze rolno-żywnościowym, nie zmieniła jednak w istotnym stopniu poziomu wsparcia finansowego. Oznacza to, że rozwój sektora rolno-żywnościowego w krajach wysokorozwiniętych warunkowany jest nadal interwencją państwową, pomimo że na forum międzynarodowym deklarują one chęć liberalizacji handlu rolnego i redukcji finansowego wsparcia rolnictwa.
Książka jest rezultatem badań prowadzonych w ramach grantu badawczego własnego pt. „Polityka rolna w warunkach globalizacji. Doświadczenia krajów wysokorozwiniętych w wyniku Porozumienia w Sprawie Rolnictwa GATT/WTO”. Zaprezentowane przez Autorów, prof. dr hab. Andrzeja Czyżewskiego i dr Agnieszkę Poczta-Wajdę, rozważania stanowią zwieńczenie wieloletniej pracy badawczej nad problemami polityki rolnej w krajach rozwiniętych, szczególnie w krajach członkowskich UE, i jej ewolucją, a także nad uwarunkowaniami rozwoju sektora rolnego w warunkach globalizującej się gospodarki światowej.
Książka stanowi pomoc i źródło wiedzy dla osób zainteresowanych tą problematyką, w szczególności praktyków życia gospodarczego, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz studentów kierunków ekonomicznych i rolniczych.