Opis
Roman Gieroń, pracownik Oddziału IPN w Krakowie, podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie: na ile zachowane akta postępowań karnych prowadzonych na podstawie tak zwanego dekretu sierpniowego (1944) są źródłem wiarygodnym i wartościowym w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi na wsi małopolskiej podczas okupacji niemieckiej?
Praca, oparta na metodzie analitycznej i syntetycznej, jest w przeważającej części rozprawą źródłową. Wykorzystano w niej przede wszystkim zasoby archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Archiwum Narodowego w Krakowie. Książka składa się z czterech rozdziałów: jednego opisującego tło historyczne oraz trzech zasadniczych.
Autor przeanalizował poszczególne czynności procesowe oraz ich okoliczności, a także opisał osoby biorące udział w sprawach karnych w latach 1945–1950 – od zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i wszczęciu postępowania przygotowawczego, poprzez postępowanie sądowe przed pierwszą instancją, aż do wniesienia środków odwoławczych. Ponadto analizie poddano orzecznictwo sądów powszechnych i wysokość zasądzonych kar, charakteryzując przy tym podsądnych odpowiadających za przestępstwa okupacyjne.