Opis
Młodzi naukowcy, reprezentujący różne dziedziny wiedzy i różne ośrodki naukowe, dyskutują na temat niesprawiedliwości, nędzy, wojen, bezpieczeństwa, pokoju w świecie podzielonym na bogatą Północ i biedne Południe. Myślą przewodnią książki jest ukazanie starych i nowych uwarunkowań trwałego, trudnego do zatarcia podziału oraz wzajemnych relacji między tymi dwoma światami. Na ten temat ukazało się już wiele tomów, jednak ten zasługuje na szczególną uwagę ze względu na świeżość spojrzenia, podjęcie trudnych, często przemilczanych tematów i przedstawienie ciekawych wniosków.
prof. dr hab. Mirosława Czerny
Czytelnik ma przed sobą książkę poświęconą jednemu z najważniejszych wyzwań stojących przed światem w początku XXI w. Relacje między Północą i Południem to fascynujący temat zbliżania się odrębnych kultur, obyczajów, sposobów myślenia ludów z różnych kontynentów. Równocześnie jednak gromadzenie się sprzeczności między bogatymi i biednymi, dominującymi w świecie i pozbawionymi szans życiowych, to ogromne i narastające zagrożenie społeczne, polityczne i militarne dla świata XXI w.
Autorzy i redaktorzy książki są ludźmi bardzo młodymi. Nadaje to tomowi dodatkowego waloru. Należą oni do pokolenia, które dopiero wchodzi na scenę badań naukowych i polityki międzynarodowej. O ich wysokich kwalifikacjach - do rozumienia głównych wyzwań nadchodzącego świata - mówią zamieszczone tu teksty. To ich pokolenie będzie musiało wziąć na siebie udział w rozwiązywaniu praktycznym tych zagadnień w skali Polski, Europy i świata. Stąd szczególna waga tej książki.
prof. dr hab. Jan J. Milewski
Problemy biedy i niedorozwoju mają we współczesnym świecie rangę problemu globalnego. Ten aktualny i niezwykle ważny temat został odważnie i wszechstronnie podjęty przez grupę młodych adeptów nauki. Efektem ich pasji badawczej jest ta książka. Zasługuje ona na uwagę.
prof. dr hab. Urszula Żuławska