Opis
Polscy Błogosławieni i Święci w walce o wolność i godność Narodu to obszerne opracowanie, w którym autor zaprasza czytelników do podjęcia pasjonującej wędrówki w towarzystwie polskich świętych. Dobitnie pokazuje, że bez nich nie byłoby wolnej i niepodległej Polski, wiernej krzyżowi i Ewangelii. Bez Kościoła katolickiego odzyskanie wolności w 1918 r. byłoby niemożliwe, ponieważ polskość zawsze była integralnie związana z Kościołem i wiarą katolicką.
W książce opisano zgromadzenia zakonne, które powstały w niewoli narodowej i nadal nam służą. Podkreślenie ich roli jest niezwykle cenne, ponieważ przed końcem XIX wieku powołano aż jedenaście nowych polskich zgromadzeń, przy czym najpierw w ciągu zaledwie ośmiu lat powstały cztery zakony żeńskie: służebniczki, felicjanki, niepokalanki i dominikanki polskie oraz jeden męski zmartwychwstańców. To fakt niepowtarzalny, coś takiego nie zdarzyło się nigdy wcześniej w całej historii Kościoła.
Autor przedstawia urodzonych w zaborczej niewoli wielkich Polaków, świętych i błogosławionych. Wśród nich jest ponad dwadzieścia osób, które są założycielami nowych zgromadzeń zakonnych. Poczet owych szlachetnych rodaków, którzy nie zatracili polskości i nie wyrzekli się wiary w Kościele katolickim, lecz świadectwem życia wypełnili hasło: Bóg Honor Ojczyzna, otwiera Edmund Bojanowski. Obok niego w poczet ten wpisali się m.in.: Maria Luiza Merkert, Zygmunt Szczęsny Feliński, Maria Angela Truszkowska, Marcelina Darowska, Honorat Koźmiński, Rafał Józef Kalinowski, Józef Sebastian Pelczar, Maria Franciszka Siedliska, Adam Chmielowski, Zygmunt Gorazdowski, Jan Beyzym, Bolesława Lament, Urszula Ledóchowska, Maksymilian Maria Kolbe.
Ta fascynująca książka to wielki poemat o polskich świętych i błogosławionych przemierzających trudne drogi ku wolności, dzięki któremu także młode pokolenie będzie mogło szerzej poznać dzieło życia tych wielkich Polaków.