Opis
Mariusz Marczyk urodzony w 1958 r. absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie aktor, twórca Sceny Rode Kraków Tarnów Rzeszów. Podróżuje po Polsce ze spektaklami, które pozostawiają trwały ślad w pamięci kochającej teatr publiczności. Autor trzech powieści: Dziadek carski oficer, Fetysze Izydora Bluma i Przypadki męskiej nieśmiałości, utworów dramatycznych m.in. Tysiąc franków Norwida, Na dnie duszy prawda, Separacja. Spod jego pióra wyszło również kilka tomów poetyckich oraz książek o charakterze eseistycznym: Przez Bieszczady z Listami św. Pawła i Kartki z podróży lektora.
Joachim Berg, emerytowany funkcjonariusz UB, dla zabawy i zabicia czasu instaluje podsłuchy w Oberży. Obserwuje bywalców ekskluzywnej krakowskiej restauracji również za pomocą ukrytych kamer. W ten sposób trafia na tajemniczą sprawę nieznanej czwartej wersji Portretu Lizy Pareńskiej Stanisława Wyspiańskiego. Obraz, wart półtora miliona złotych, kryje niszczycielską siłę, o której istnieniu kolejni właściciele nie mają pojęcia. Joachim Berg przystępuje do rozwiązania zagadki tytułowego portretu. Czy sprosta wyzwaniu? I czy uda mu się odnaleźć swoją zagubioną przed laty tożsamość?
Portret Lizy stanowi wielowątkową opowieść o Krakowie zarówno współczesnym, jak i tym z przełomu XIX i XX wieku, z jego dekadenckimi nastrojami i okultystycznymi fascynacjami. To również historia o nawróceniu, przebaczeniu i wierze.