Opis
Dogłębne studium zjawiska porwań dla okupu, w którym po teoretycznym i prawnokarnym wprowadzeniu w tytułową problematykę, autor opisuje badania własne, przeprowadzone na aktach 53 spraw z art. 252 K.k.
Ten element niniejszej książki jest niezwykle wartościowy, bowiem badań takich – nawet w literaturze światowej – szukać ze świecą. Dodatkowo, analizie towarzyszą opisy 73 przykładów ilustrujących proceduralną stronę zagadnienia.
Wszystko to natomiast, opisane jest językiem profesjonalnym, a jednocześnie przystępnym dla każdego czytelnika. Książkę dr Alfreda Staszaka należy zdecydowanie polecić każdej osobie zainteresowanej kryminologią i kryminalistyką, a także studentom prawa, resocjalizacji, psychologii sądowej i wielu innych kierunków, osobom uczącym się i wykonywującym profile psychologiczne sprawców różnych przestępstw (wyniki badań autora stanowią bardzo ważny element, który będzie pomocny w profilowaniu sprawców porwań).
Z oczywistych względów, cenne wskazówki znajdą w książce policjanci i prokuratorzy prowadzący sprawy o porwania, czy sędziowie w tych sprawach orzekający.
Obok książki nie mogą przejść obojętnie również sami pokrzywdzeni przestępstwem porwania dla okupu. Autor bowiem poświęca wiele uwagi analizie całego zdarzenia, począwszy od planowania przestępstwa przez sprawców
i czynnikach je poprzedzających, poprzez sygnały ostrzegawcze, które mogą być zauważone przez potencjalne ofiary, a skończywszy na skutkach psychicznych, jakie dotykają osoby uprowadzone i ich bliskich.
Jarosław Stukan