Opis
Podręcznik "Postępowanie karne" przedstawia polską procedurę karną z perspektywy aktualnego stanu prawnego, a ten, jak wiadomo, w ostatnim czasie zmienia się nie tylko dynamicznie, ale również w sposób trudny do przewidzenia. W podręczniku ujęto nie tylko poglądy krajowej doktryny i judykatury, lecz także punkt widzenia prezentowany przez przedstawicieli zagranicznej literatury przedmiotu.
W publikacji omówiono zagadnienia dotyczące m.in.:
zasad procesowych,
przesłanek procesu,
organów procesu,
stron oraz innych uczestników procesu,
czynności procesowych,
środków przymusu procesowego,
postępowania przygotowawczego,
postępowania przed sądem pierwszej instancji,
postępowania odwoławczego i postępowania szczególnego,
nadzwyczajnych środków zaskarżenia,
postępowania karnego ze stosunków międzynarodowych,
kosztów procesu.
W 5. wydaniu uwzględniono zmiany wprowadzone do procedury karnej w 2023 i 2024 r. Wśród tych zmian warto zasygnalizować z jednej strony wzmocnienie praw pokrzywdzonych (w tym dzieci), z drugiej zaś osłabienie ich pozycji jako oskarżycieli posiłkowych przez przyznanie możliwości kwestionowania ich statusu zarówno przez prokuratora, jak i oskarżonego, czy budzące kontrowersje zmiany modelu rozprawy głównej przez wprowadzenie możliwości prowadzenia przerwanej i odroczonej rozprawy w dalszym ciągu mimo zmiany składu orzekającego oraz instytucji narady wstępnej i wyroku częściowego.
Podręcznik jest adresowany do szerokiego kręgu odbiorców, tj. studentów wydziałów prawniczych, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz praktyków, w tym sędziów, prokuratorów, adwokatów i policjantów.