Opis
Niniejsza publikacja to kompleksowe opracowanie problematyki postępowania odwoławczego w sprawach karnych w ujęciu praktycznym. Szczególny nacisk położono na wyjaśnienie kwestii budowy środka odwoławczego (apelacja, zażalenie) i wymogów co do jego treści. Dotyczy to zwłaszcza zakresu zaskarżenia oraz zarzutów i wniosków odwoławczych. Obszernie i szczegółowo omówiono tzw. względne przyczyny odwoławcze z art. 438 k.p.k. Podano przykłady formułowania na ich podstawie zarzutów odwoławczych. Odniesiono się również do kwestii stawiania tzw. zarzutów mieszanych oraz zarzutów łączonych. Przedstawiono szczegółowo przebieg postępowania odwoławczego, uwzględniając czynności organów procesowych, a także stron, obrońców i pełnomocników oraz ich udział w posiedzeniu zażaleniowym i rozprawie apelacyjnej.
Do każdego komentowanego przepisu przywołano orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów apelacyjnych. Wyboru orzeczeń dokonano ze względu na ich znaczenie i przydatność dla praktyki. Dodatkowo na oddzielnej wkładce w postaci suplementu zostały zamieszczone wzory apelacji sporządzanych na podstawie poszczególnych podstaw odwoławczych. Książka zawiera również schematy ułatwiające Czytelnikowi poruszanie się po postępowaniu odwoławczym.
Niniejsze wydanie wzbogacono o dodatkowe kwestie związane z formułowaniem zarzutów odwoławczych oraz uaktualniono orzecznictwo Sądu Najwyższego. Zamieszczono nowe wzory apelacji w sprawach o wykroczenia i w sprawach karnych skarbowych.
Adresatami komentarza są przede wszystkim praktycy, a więc sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i radcowie prawni, a także aplikanci tych zawodów prawniczych.
Dr Dariusz Świecki – adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki na Uniwersytecie Łódzkim, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego. Autor i współautor publikacji z zakresu prawa karnego procesowego, prawa karnego skarbowego i postępowania w sprawach o wykroczenia, a także opinii dla Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. Prowadzi szkolenia dla aplikantów adwokackich i radcowskich.