Opis
Niniejszy tom wchodzi w skład Systemu Prawa Handlowego, wydawanego pod red. naukową Profesora Stanisława Włodyki. Seria System Prawa Handlowego prezentuje zagadnienia z zakresu prawa handlowego, rozumianego jako wyspecjalizowana część prawa prywatnego dotycząca przedsiębiorców. Składa się na nią m.in. część ogólna, prawo spółek, prawo papierów wartościowych oraz prawo własności przemysłowej, ze względów praktycznych umieszczono w niej także prawo karne gospodarcze.
Tom 7 Systemu Prawa Handlowego dzieli się na trzy części dotyczące:
ogólnych zagadnień postępowania rozpoznawczego (geneza sądownictwa w sprawach gospodarczych i procesowe postępowanie odrębne; pojęcie sprawy gospodarczej zarówno w aspekcie historycznym, jak i aktualne rozumienie zagadnienia; postępowanie przed sądem I instancji; postępowanie apelacyjne, w tym kwestie dopuszczalności apelacji, jej wymagań formalnych, przebiegu postępowania, zakończenia merytorycznego i procesowego postępowania apelacyjnego; postępowania kasacyjnego – dopuszczalność skargi kasacyjnej, wymagania formalne i konstrukcyjne, przebieg postępowania kasacyjnego, postanowienia kończące postępowanie apelacyjne; postępowania ze skargi o wznowienie postępowania – kwestie dopuszczalności, przebiegu i zakończenia postępowania o wznowienie);
zagadnień z zakresu szczególnych postępowań rozpoznawczych (postępowania w sprawach: z zakresu ochrony konkurencji, regulacji energetyki, telekomunikacji i poczty oraz regulacji transportu kolejowego; o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone; mediacji w sprawach cywilnych z udziałem przedsiębiorców; postępowań nieprocesowych służących rozstrzyganiu sporów między organami przedsiębiorstw państwowych);
tematyki z zakresu postępowania zabezpieczającego, egzekucyjnego i rejestrowego.
W drugim wydaniu uwzględniono zmiany Kodeksu postępowania cywilnego z 16.9.2011 r. (weszły w życie 3.5.2012 r.), które znoszą postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych. W wyniku uchwalenia tych zmian, w procesie cywilnym nie ma obecnie odrębnej kategorii spraw cywilnych, które poprzednio podlegały rozpoznaniu w odrębnym postępowaniu, mając miano „spraw gospodarczych”. Pomimo tego ustawodawca, dokonując modelowej zmiany w zakresie sposobu rozpoznawania spornych spraw z udziałem przedsiębiorców, utrzymał pojęcie „sprawy gospodarczej”, a zagadnienia omawiane w tym tomie stanowią przedmiot zainteresowania praktyków zajmujących się obsługą podmiotów gospodarczych.
W omawianej publikacji autorzy, wybitni specjaliści z dziedziny postępowania cywilnego, uwzględniają w szerokim zakresie najnowsze orzecznictwo, dorobek doktryny oraz starannie wybraną literaturę przedmiotu, nowe opinie i analizy istotne z punktu widzenia praktyków.
Ten rodzaj opracowania z pewnością będzie przydatny w pracy czytelnikom obsługującym podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Przejrzysty układ tomu ułatwi czytelnikom praktyczne korzystanie z publikacji.
Pozycja ta adresowana jest do praktyków zajmujących się prawem spółek handlowych i szeroko pojętym prawem gospodarczym: radców prawnych, adwokatów, sędziów, a także dla aplikantów i ambitnych studentów.