Opis
Postępowanie w sprawach osobowych w Policji to książka poświęcona problematyce całokształtu spraw służbowych (pracowniczych) i socjalnych funkcjonariuszy Policji, poczynając od aktu mianowania na policjanta, kończąc na zwolnieniu ze służby.
Publikacja omawia poszczególne kategorie spraw ze stosunku służbowego podlegające załatwieniu rozkazem personalnym. Wyodrębniono sprawy związane z nawiązaniem stosunku służbowego w Policji (m.in. sprawy mianowania na stanowiska służbowe i na stopień policyjny). Sprawy zmian stosunku służbowego objęły głównie ustalenie uposażenia wraz z przysługującymi dodatkami oraz nagrodą roczną, jak również sprawy przeniesień, delegacji i powierzenia obowiązków służbowych na innym stanowisku, a także sprawy opiniowania służbowego. Kluczowe znaczenie przypisano sprawom dotyczącym rozwiązania stosunku służbowego (zwolnienia ze służby) oraz przywrócenia zwolnionego policjanta do służby. Nie pominięto zagadnień statusu policjanta w stanie spoczynku oraz uprawnień wynikających ze świadectwa służby i opinii o służbie. W książce uwzględniono bogate orzecznictwo sądów administracyjnych, a także bibliografię z zakresu procedury w sprawach osobowych w Policji.
Opracowanie adresowane jest w szczególności do osób zajmujących się zawodowo rozpoznawaniem spraw personalnych w Policji, zatrudnionych w komórkach obsługi kadrowej. Może okazać się pomocne wszystkim policjantom, którzy są lub zamierzają być stronami postępowań administracyjnych w sprawach osobowych w pierwszej instancji oraz postępowań odwoławczych albo też dochodzą swoich praw w postępowaniach sądowoadministracyjnych, przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi lub Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Publikacja zawiera ponadto:
1. omówienie postępowania w sprawach opinii służbowych;
2. szczegółową analizę postępowania w sprawach zwolnienia ze służby w Policji, w tym: opis decyzji zwalniającej ze służby, jej wymogi procesowe i materialnoprawne, przedstawienie podstaw zwolnienia ze służby (obligatoryjnych, fakultatywnych oraz zgłoszenia wystąpienia ze służby w Policji);
3. opis postępowania w sprawach aktów i czynności po rozwiązaniu stosunku służbowego;
4. wybrane akty prawne regulujące omawiane zagadnienie.
Stan prawny: 15 listopada 2010 roku