Opis
W książce pokazano, że na bezpieczeństwo społeczności lokalnej trzeba spojrzeć wieloaspektowo, a planowane działania zapobiegawcze powinny obejmować tę problematykę w sposób zintegrowany. Opisana struktura zarządzania sferą prewencyjną opiera się na strategiach, programach i projektach. W strategiach i programach zapisane są przede wszystkim główne kierunki działania. Poszczególne problemy danej społeczności znajdują swoje odzwierciedlenie w projektach prewencyjnych o różnorodnym charakterze.
Autor podkreślił, że ważne jest nie tylko naśladownictwo w postaci programów i projektów pochodzących z banków dobrych praktyk, ale ogromne znaczenie ma również świadomość zasad tworzenia i zarządzania programami pod względem organizacyjnym, ponieważ ta wiedza sprawia, że prewencyjne programy i projekty lokalne mogą zostać uszyte na miarę potrzeb lokalnej społeczności, a przede wszystkim bez szkody dla niej.
Jest to podręcznik oparty na badaniach powiatowych programów prewencyjnych, ale przedstawione w nim zasady tworzenia programów i projektów prewencyjnych są uniwersalne. Jest to również obowiązkowa lektura dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w administracji lokalnej, przedstawicieli organizacji pozarządowych i funkcjonariuszy prewencji policji i straży miejskich. Książka zainteresuje także studentów i wykładowców kierunków bezpieczeństwo oraz administracja samorządowa, którzy oprócz teorii chcą również zapoznać się z metodyką przeciwdziałania zagrożeniom.