Opis
Publikacja poświęcona jest osobie i twórczości Ľudovíta Štúra, czołowego przedstawiciela słowackiego życia narodowego epoki słowackiego odrodzenia narodowego i romantyzmu, która ukonstytuowała nowoczesny naród słowacki w połowie XIX wieku. Autorami są przedstawiciele głównych środowisk słowacystycznych Polski oraz uczeni słowaccy, stale współpracujący z polskim środowiskiem naukowym, przede wszystkim literaturoznawcy, ale także językoznawcy (Štúr był autorem kodyfikacji języka, która położyła podwaliny pod współczesny słowacki język literacki), kulturoznawcy i historycy.
W porównaniu z innymi tomami zbiorowymi Powroty do źródeł wyróżnia koherencja treści i wszechstronna prezentacja problematyki Štúrowskiej.
Autorzy starają się dotrzeć do tych aspektów działalności Štúra i tych warstw jego twórczości, które budzą najwięcej kontrowersji. W rewizyjnym procesie lektury rozszyfrowują sensy pozwalające na uzupełnienie i zweryfikowanie dotychczasowych opinii. Przyświeca im hasło „powrotu do źródeł”, czyli rzetelna analiza prac przemilczanych, powierzchownie odczytywanych bądź też tendencyjnie, w sposób zideologizowany interpretowanych. Nie kwestionując zasług, dopełniają obraz „charyzmatycznego wodza”, którego droga twórcza i profil ideowy pełne były meandrów i zaskakujących, bądź też z pozoru zaskakujących zwrotów.