Opis
Problem praw mniejszości jest jednym z największych dylematów współczesnej polityki. Coraz szerszy napływ imigrantów i uchodźców oraz swobodne przepływy ludności wywołują obawy, że coraz większa różnorodność kulturowa i etniczna może zagrażać stabilności państw narodowych. Ale czy stabilność rzeczywiście wymaga homogeniczności? Czy też może być zachowana mimo obecności różnych grup mniejszościowych?
W swej nonkonformistycznej książce Jennifer Jackson Preece bada, czy tradycyjna teoria praw mniejszości jest wystarczająco dynamiczna i efektywna, by sprostać współczesnym wyzwaniom. Podstawową przesłanką praw mniejszości jako pojęcia jest przekonanie, że grupy mniejszościowe, które polityczna wspólnota uznaje i wspiera, są daleko mniej skłonne podważać jej autorytet czy zagrażać jej terytorialnej integralności. Jednak, jak pokazuje autorka, niebezpieczeństwo kolizji wartości i interesów nadal istnieje, a możliwość rozwiązania problemu różnorodności raz na zawsze jest więcej niż wątpliwa.
Prawa mniejszości to niewyczerpane źródło informacji i inspiracji dla studentów, pasjonatów i praktyków politologii, stosunków międzynarodowych, prawa i socjologii.
Jennifer Jackson Preece wykłada zagadnienie nacjonalizmu w Europie w European Institute oraz w London School of Economics and Political Science (Wielka Brytania).