Opis
Prawo budżetowe traktowane jest nie tylko jako system instytucji prawnych określających działalność finansową państwa i samorządu, ale także jako zespół instrumentów działania i sposobów pracy władz publicznych w sferze rozwoju gospodarki i społeczeństwa. W książce analizowane są regulacje prawne dotyczące budżetu państwa, budżetów samorządów terytorialnych, związków budżetu państwa z finansami ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, a także powiązań budżetu państwa z budżetem europejskim.
W książce uwzględniono orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych.
Praca adresowana jest do studentów wydziałów prawa i administracji oraz wydziałów nauk ekonomicznych i zarządzania, a także do praktyków zajmujących się rozstrzyganiem problemów prawnych z zakresu gospodarki budżetowej państwa i samorządu. Może więc zainteresować urzędników zatrudnionych w administracji rządowej, radnych gmin, powiatów i województw, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, pracowników samorządowych, pracowników regionalnych izb obrachunkowych, organów kontroli.
Prof. zw. dr hab. Andrzej Borodo jest nauczycielem akademickim, kierownikiem Katedry Prawa Budżetowego i Finansów Samorządu Terytorialnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor ponad 160 prac z zakresu prawa budżetowego, finansów samorządu terytorialnego, prawa podatkowego, prawa bankowego. Ekspert Komisji Sejmowych, Senatu i innych instytucji publicznych. W latach 1993–1994 sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku.
Praca uwzględnia stan prawny na 31 marca 2008 roku.