Opis
Problematyka prawa do materiału genetycznego człowieka jest zagadnieniem fundamentalnym dla określenia prawnych ram takich kwestii, jak funkcjonowanie biobanków, możliwość przeprowadzania testów genetycznych oraz eksperymentów genetycznych, ochrona danych genetycznych, prawo do informacji genetycznej i możliwości jej ujawniania. Celem publikacji Prawo do materiału genetycznego człowieka jest próba odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy istnieje potrzeba i możliwość wyróżnienia prawa do materiału genetycznego człowieka w polskim systemie prawnym oraz czy takie prawo jest wyróżniane w prawie międzynarodowym i europejskim.
Pierwsze kompleksowe opracowanie tematu umożliwi poznanie tej problematyki nie tylko naukowcom z dziedziny prawa i medycyny, lecz również dzięki omówieniu poszczególnych środków ochrony prawnej książka będzie przydatna dla sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych oraz prawników pracujących w resortach zajmujących się tymi kwestiami. Publikacja adresowana jest również do podmiotów tworzących biobanki. Prezentowane tezy oraz propozycje konkretnych rozwiązań mogą być również ważnym głosem w toczącej się obecnie dyskusji dotyczącej przyszłych regulacji prawnych przedstawionych zagadnień i w tym zakresie opracowanie adresowane jest też do zespołów legislacyjnych. Ze względu na charakter prezentowanego opracowania przeznaczone jest ono również do Czytelników nie-będących prawnikami, którzy chcą poznać swoje prawa i środki ich ochrony w odniesieniu do wyodrębniania i wykorzystywania własnego materiału genetycznego.
Dr Dorota Krekora-Zając jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz autorką monografii i licznych artykułów dotyczących prawa medycznego, cywilnego i rodzinnego.