Opis
Książka dotyczy prawa handlowego i gospodarczego uchwalonego w okresie międzywojennym. Zostały w niej omówione osiągnięcia kodyfikacyjne II Rzeczypospolitej, które obowiązywały również po drugiej wojnie światowej i co istotne część z nich miała wpływ na przekształcenia gospodarcze w państwie polskim po roku 1989. Należą do nich m.in. Kodeks handlowy, prawo: spółdzielcze, upadłościowe, układowe, o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, przemysłowe oraz obowiązujące do dziś prawo wekslowe i czekowe.
Prawo handlowe i gospodarcze II Rzeczypospolitej stanowi istotny punkt odniesienia dla wielu rozwiązań legislacyjnych. Spuścizna prawna tego okresu jest inspiracją dla kolejnych pokoleń prawników. Na pojęcia dziedzin analizowanych w tym opracowaniu składają się dwie odrębne dyscypliny prawne, które łączy czynnik ekonomiczny. Pierwsza z nich prawo handlowe jest chronologicznie starsza, druga zaś prawo gospodarcze pojawiła się pod koniec XIX wieku, przy czym jej rozwój przypada na okres po pierwszej wojnie światowej.
Problematyka kodyfikacji prawa i sięganie do tradycji prawnej II Rzeczypospolitej zawsze wiążą się z poszukiwaniem zarówno własnej tożsamości, jak i genezy określonych rozwiązań prawnych. Pokłosiem poświęconych temu badań jest właśnie ta książka. Jej autorzy są przedstawicielami nauk prawnych, ekonomicznych oraz historycznych, pochodzą z różnych polskich ośrodków naukowych: Częstochowy, Katowic, Lublina, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Dzięki temu opracowanie stanowi przykład zróżnicowanego podejścia do poszczególnych zagadnień z zakresu prawa handlowego i gospodarczego II Rzeczypospolitej.